Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Garderobeskab af teak med skydelåge af blålakeret træ, ben af sortlakeret metal med sko af teak, bøjlestænger af messing. Udført hos House of Finn Juhl. 2015. H. 180. B. 80. D. 50.
Fremstillet i få eksemplarer til House of Finn Juhl hotellet i Hakuba, Japan. Med tilladelse fra Wilhelm Hansen Fonden er værelsesinventaret på de seks værelser kompletteret med disse garderobeskabe, der er udført i stil med Finn Juhls skænk.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre finerafslag at the lower edge of one side.
1017480 | ||
1158049 |