Jacques Doucet (f. Boulogne-sur-Seine 1924, d. Paris 1994)
“Florides heurtées”, 1991. Sign. Doucet samt sign. på bagsiden Jacques Doucet 91 med titel. Olie på lærred med collage. 55×46
Litteratur: D'Andrée Doucet & Michel Ragon: “Jacques Doucet. Parcours 1977–1994. Tome III”, Éditions Galilée, 1999, nr. 1864, gengivet side 163.
Moderne kunst og design, 14. april 2020