1831/835
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et par skalstole samt klapbord med ben af stål. Bordtop og skaller af sortlakeret træ. Model 3601 og Model 3100. Udført hos Fritz Hansen, stole stemplet. H. 68. L. 60/140. B 70. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og lakafslalning. Ene stol med revner i ryg. Blød ryg og finérafslag.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
18 bud