2137/​551

Rigmor Andersen (f. Aarhus 1902, d. Søllerød 1995)

Reolvæg af oregonpine bestående af fem bogreoler og skab monteret på sortlakerede sokler. Udført ca. 1932. Mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 141,5. B. 84. D. 26. (6)

Nøgle medfølger.

Proveniens: Rigmor Andersen. Siden ved arv til søn, Arkitekt Niels Kryger.

Modeller tegnet som specialbestilling til Kvinderegensen.

Litteratur : Nyt tidskrift for Kunstindustri 1932 . Skitser afbilledet omtalt s. 15

Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker, hak, pletter, værmeskjold og løse samlinger.

Moderne kunst og design, 14. september 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK