2003/275
Polsk ikon forestillede Gudsmoder og Kristusbarnet. Nederst inskription “Pod Twoją obronę uciekamy się”. Tempera på træ, monteret med oklad og krone af messing. Ca. 1900. Lysmål 16×12. Rammemål 25×21.
Mindre krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på rammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud