2003/​275

Polsk ikon forestillede Gudsmoder og Kristusbarnet. Nederst inskription “Pod Twoją obronę uciekamy się”. Tempera på træ, monteret med oklad og krone af messing. Ca. 1900. Lysmål 16×12. Rammemål 25×21.

Mindre krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på rammen.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

18 bud

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
340 DKK
320 DKK
300 DKK
290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK