Monica Backström (f. 1939)
Objekt af af klart glas i form af æg, indlagt med “pinde” af sort glas. Sign. Monica Backström Atelje. Udført hos Kosta Atelier, Sverige. Unik. H. 31.
Smuds samt nogle mindre overfladeridser. Nogle pinde med minimale afslag på ender, én sort pind er knækket.
Moderne kunst og design, 3. december 2019