2448/​7024

Etruskisk bucchero oinochoe og sortglaceret skål. Italien, 6.-4. årh. f. Kr. H. 6–17 cm. og Diam. 16,5 cm. (2)

Proveneniens: Ifølge oplysninger er keramikken erhvervet i Firenze og været i familiens eje siden før 1936.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparerede.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?