2448/7024
Etruskisk bucchero oinochoe og sortglaceret skål. Italien, 6.-4. årh. f. Kr. H. 6–17 cm. og Diam. 16,5 cm. (2)
Proveneniens: Ifølge oplysninger er keramikken erhvervet i Firenze og været i familiens eje siden før 1936.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparerede.
Vurdering