Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“Bænk for to”. To-personers sofabænk med tilhørende kvartcirkel bord, udført i aeroplane ahornfinér med silketryk. Model 2600 og 2601. Udført hos Fredericia Furniture. Sofa H. 98. L. 150. Bord H. 40. Radius 64. (2)
Det skulpturelle og det funktionelle forenet, side om side. Den nyskabende topersoners-bænk var Nanna Ditzel og Fredericia Furnitures første fælles projekt. Nanna Ditzel designede bænken i 1989, og umiddelbart herefter vandt den en japansk designkonkurrence. Den elegante ryg med det oplivende grafiske mønster fremstilles i 1,5 mm aeroplanfinér - et ultratyndt materiale, der er ligeså stærkt, som det er let og fleksibelt. Idéen med den banebrydende materialeholdning vandt over 472 andre forslag.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Finérskader. Vandskjolder.
Moderne kunst og design, 17. marts 2020