Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Portræt af Ingeborg Normann f. Stegmann (1857–1915). 1881. Usigneret. Olie på lærred. 38×29.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 203. Nr. 203 og fortegnelsens nr. 200 er begge studier til det store portræt af Ingeborg Normann (103×77, fortegnelsens nr. 208) på Ny Carlsberg Glyptotek.
Udstillet: Charlottenborg, “Laurits Tuxen Mindeudstilling”, 1929 nr. 53.
Udstillet: Skagens Museum, “Skagen Guld, værker i privat eje”, 2011.
Proveniens: Dr. phil. J. C. Normann. Ingeborg Stegmann, kaldet Ingie, var datter af købmand Conrad Stegmann og fru Louise (f. Brummer) og storesøster til Ottilia Stegmann, som brygger Carl Jacobsen giftede sig med i 1874. De to piger var født og opvokset i Edinburgh, men familien flyttede tilbage til Danmark (København) i 1870. Ingeborg selv blev gift i 1872 med fuldmægtig i Privatbanken Alfred Normann. Tuxen portrætterede såvel Ingeborg som den mere kendte søster Ottilia.
Enkelte mindre retoucheringer. Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. november 2023