Agnes Lunn (f. Rønnebæksholm 1850, d. København 1941)
Køer på en vej nær Orehoved på Falster. Olie på lærred. Sign. Agnes Lunn 1891. 96,5×67.
På bagsiden rester af udstillingsmærkat fra Charlottenborg samt etikette med påskriften: “..har tilhørt Overretssagfører Lund”. Afbildet
Få mindre retoucheringer ellers fin stand.
Ældre malerier, 22. februar 2005