A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)
Bjerglandskab i nærheden af byen Altorf i Frankrig med vandringsmænd, der holder hvil ved et vejalter. Sign. A. V. B. 1855 og utydeligt betegnet på blændrammen “Partie i Nærheden af Altorf ved [...] Schweitz”. Olie på lærred. 45×67.
Retoucheringer. Flere små krakeleringer. Nogle mindre afskalninger nær ved, og langs kanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020