1950/55
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Solnedgang over havet ved en skotsk kyst, Sankt Hans aften. Sign. L. T. Skotlands Kyst 23. Juni 1921. Olie på lærred. 29×45.
Enkelte mindre afskalninger. Områder med tyndere farvelag.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag