2048/​502

Erik Kolling Andersen (f. 1921)

Et par højryggede lænestole med stel af teak, betrukket i sæde ryg og løs sædehynde med sort skind. Udført og mærket med label hos snedkermester Peder Pedersen. (2)

Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1954.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 250–251, 296–297.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Senere betrukket med sort skind

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK