2432/​620

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

”System 1–2-3". Et par lænestole med fødder af mørkbejdset træ, betrukket med dybthæftet brunt skind. Model G. Udført hos Fritz Hansen. 1970'erne. (2)

Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 266.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?