903/​285

Kong Christian VII

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2021.

Hånskrevet brev (af sekretær) på tysk, orig. signeret af “Christian R” til en ukendt slægtning, hvor han annoncerer brylluppet med Caroline Matilde af Storbritannien. Dateret 10. november 1766. 2 sider. Folio. Med rødt papirssegl.

To dage efter Kong Christian d. 7.s ægteskab med prinsesse Caroline Mathilde skriver kongen til en ukendt slægtning og fortæller om giftemålet.

Proveniens: Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK