Russisk kunster, 19. årh.
Et par portrætter af Kejserinde Dagmar (1847–1928) og Zar Alexander III (1845–1894) af Rusland som zarevna og zarevich ca. 1880. Usigneret. Litografier i farver. Lysmål 50×38. Samtidige “sølv”-rammer. (2).
Papiret er gulnet med afskalninger, ridser og mærker.
Russisk tema, 15. juni 2020