Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot
Zar Nikolaj II af Ruslands kroning i Uspenski Katedralen i Moskva 26. maj 1896. Zaren og den knælende Zaritsa Alexandra Feodorovna er netop kronede, medens solens stråler omkranser Kejserinde Dagmar. Studie. Sign. L. Tuxen 1898. Olie på malepap. 21,5×27.
Studie til nr. 522a og 522b i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier “Kejser Nicolai II's kroning i Uspenski Katedralen i Moskva”; det ene med målene 66×87,5 på Eremitagemuseet i Skt. Petersborg, det andet med målene 180×178 i Palads Museet, Pavlovsk.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017