1908/​801

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

Fem ellipseformede saltkar af sterlingsølv, fodstykkers nederste kant med facetmønster. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1952 og 1953. Samlet vægt 233 g. H. 1,7. B. 5,5. L. 7,5. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To saltkar med indgravering på ydersiden: “31–10-52”.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK