2149/​9002

Lommeur med spindelgang i kasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal, forgyldt værk signeret Robt. Payne Walthamston, N. 2272, balancekloben gennembrudt og graveret med fugle. Kasse stemplet SB samt med årsbogstav for London 1823. Vægt i alt 141 g. Kassediam. 50 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret kan sættes i gang men stopper efter kort tid. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte minimale afslag. En viser ej original, let bøjet. Glas mat-ridset. Nøgle medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK