2119/921
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af lys marmor. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. H. 65. Diam. 140.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.
Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med mindre kant hak. Mindre borehuller under plade.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag