2119/​921

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af lys marmor. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. H. 65. Diam. 140.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med mindre kant hak. Mindre borehuller under plade.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK