1948/​803

Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)

“Blindernpendel”. Et par pendler med skærme af hvid akryl og grålakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 27. Diam. 22,5. (2)

Litteratur: Louis Poulsen katalog, 1967.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En pendel med afslag på inderste skræm af akryl. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK