Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 13”. Frisvingerstol med stel af matforkromet fjederstål. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1974. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet.
Proveniens: Kunstneren Søren Georg Jensen (1917–1982). Herefter nedarvet i familien.
“PK 13” er måske Kjærholms mest radikale stol. Det minimalistiske udseende er resultatet af en enestående bearbejdning af Mies van der Rohes Brno-stol, hvor alt overflødigt er skåret væk.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag 1999, side 124–125 og 182. Litteratur: Michael Sheridan. “Poul Kjærholm Møbelarkitekt”, Louisiana 2006.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020