2124/785
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Lænestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium, monteret med vippefunktion, sæde, sider og ryg betrukket med patineret cognacfarvet. Model 3323. Formgivet 1957. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1967.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1966, side 57.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porøs skum. Løst stel med defekt ved stamme og skal. Skind med to huller.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud