847/4335
Feodor Rückert (, Moskva)
Russisk Fabergé servingsske af sølv dekoreret med emalje og filigran i farver. Stemplet Fabergé og KF (med kyrilliske bogstaver), lødighed 88, 1896–1908. Vægt 150 gr. L. 20.
Mindre alders- og brugsslitage, bl. a. i form af afslag på emalje. Antagelig delvis senere emalje.
Russisk temaauktion, 20. november 2008
Vurdering
Hammerslag
47 bud