Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
To-personers sofa, betrukket på ryg, sider og løse hynder med brunt skind, pyramideformede ben finéret med Rio-palisander. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Århus. 1960–70erne.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 28. april 2015