1831/832
Dansk møbeldesign
Overpolstret sofa i svungen form med ben af bejdset bøg, betrukket med gul/grønt velour beslået med messingsøm. 1950'erne. L. 150.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, slitage og pletter.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag