Johan Hörner (f. Edebo 1711, d. København 1763)
Et par portrætter af amtsforvalter og kammerråd Andreas Teilmann (1699–1772) med hustru Anna Teilmann, f. Neergaard (1712–1794). Han i rød frakke, vest og en blå kappe over den ene skulder, med den ene hånd indenfor vesten. Signeret på bagsiden J. Hörner pinx. ao. 1742. Hun i brokademønstret kjole med ærmeopslag, samt et grønt sjal om den ene skulder. Signeret på bagsiden J. Hörner pinx. ao. 1742. Olie på lærred. Hver 79×65. Samtidige rammer. (2).
Andreas Teilmann regnes som stamfader til den borgerlige danske gren af slægten Teilmann.
Proveniens: De portrætterede og herefter nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020