Foto endnu ikke klar
895/​8

Johan Hörner (f. Edebo 1711, d. København 1763)

Et par portrætter af amtsforvalter og kammerråd Andreas Teilmann (1699–1772) med hustru Anna Teilmann, f. Neergaard (1712–1794). Han i rød frakke, vest og en blå kappe over den ene skulder, med den ene hånd indenfor vesten. Signeret på bagsiden J. Hörner pinx. ao. 1742. Hun i brokademønstret kjole med ærmeopslag, samt et grønt sjal om den ene skulder. Signeret på bagsiden J. Hörner pinx. ao. 1742. Olie på lærred. Hver 79×65. Samtidige rammer. (2).

Andreas Teilmann regnes som stamfader til den borgerlige danske gren af slægten Teilmann.

Proveniens: De portrætterede og herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK