769/​167

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Opstilling med hvide kander, hvid skål og sort flaske, 1932/33. Usign. Olie på lærred. 100×81.

Litteratur: Omtalt i artikel i Berlingske Tidende, 18. april 1966, gengivet.Litteratur: Preben Wilmann og Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København 1977, nr. 250, gengivet helsides s. 249.Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Katrinedalsskolen, Vanløse, 1966.Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm 100 År - 1893–1993”, Charlottenborg, København, Fyns Kunstmuseum, Odense og Randers Kunstmuseum, 1993–94, kat. nr. 122, gengivet i kataloget s. 238. I starten af 1930'erne vendte Vilhelm Lundstrøm hjem til Danmark efter 10 år i Sydfrankrig. Forinden havde han, i 1916–17, slået sit navn grundigt fast i det danske kunstliv med kubistiske eksperimenter og de såkaldte “pakkassebilleder”. Omkring 1924–25 nåede han via “den krøllede periode” frem til dét, der er blevet kaldt hans puristiske fase, hvor billedet bygges op om forenklede elementer og klassisk modellerede menneskefigurer. Kunsthistoriker Finn Terman Frederiksen har givet Lundstrøms modne stil betegnelsen “konstruktiv realisme”, for så vidt at der er tale om plastisk belyste opstillinger i klart konstruerede og fast strukturerede billedrum.Lundstrøms farver og former er forankrede i noget iagttaget, reelt og genkendeligt. De knytter sig til konkrete genstande eller figurer med rum- og massevirkning. “Opstilling med hvide kander, hvid skål og sort flaske” er et eksemplarisk værk fra perioden i kraft af dets sikre komposition, balance og spil mellem rumlighed og rene farveflader.

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

725.000 DKK