Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Stor, cirkulær skål af stentøj med lav væg. Dekoreret med udsparet, uglaseret dekor og hvid glasur med rosa elementer. Sign. alev '83. Unik. H. 9,2–9,5. Diam. 32,7–33,3.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet på udstillingen “Alev Siesbye Stentøj” på Kunstindustrimuseet d. 15. april-15. maj 1983. Prisliste og udstillingskatalog medfølger.
Øverste kant med større (ca. 18 cm.) skade i form af afslag samt nogle revnedannelser i selve stentøjet, fem afslag/fragmenter svarende til det manglende stykke medfølger.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
22 bud