2104/​338

Agnes Lunn (f. Rønnebæksholm 1850, d. København 1941)

Studie af kvindelig model. Sign. Agnes Lunn 4–1-81. Kul på papir. Bladstørrelse 61×41.

Under sit ophold i Paris i 1880–81 studerede Agnes Lunn på Ecolé de Dessin et Peinture pour Femmes, en kunstskole under ledelse af Madame Trélat de Lavigne. Académie Trelat havde bl.a. Jean-Leon Gérôme og Leon Bonnat som vejledere og var populær blandt kvindelige skandinaviske kunstnere heriblandt Bertha Wegmann og de finske kunstnere Helene Westermark og Helene Schjerfbeck. Studien her af den unge model, der hviler hovedet på sine hænder er dateret 4–1-81. Fra samme seance hos Madame Trélat kendes en udateret oliestudie af samme model med samme positur af Helene Westermark (Hagelstam auktion november 1998 nr. 110).

Agnes Lunn var både maler og billedhugger. Hun studerede under Otto Bache og F. C. Lund, inden hun i 1880 ligesom mange af datidens øvrige kunstnere tog til Paris for at studere. Tilbage i København gik hun i 1889–90 på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder. Lunn er især kendt for sine dyreskildringer - både som billedhugger og maler. Denne modeltegning er et sjældent eksempel fra hendes studietid på Académie Trelat i Paris.

C. L. David (1878–1960), som grundlagde David's Samling, blev efter sine forældres tidlige død, meget tæt knyttet til sin gudmor, Agnes Lunn og hun introducerede ham til til den tidlige modernismes danske kunstnere. Davids Samling har således en fin lille samling af Lunns værker og ved hendes død indstiftede C. L. David 'Legatet til Minde om Billedhuggerinde Agnes Lunn'.

Udbedrede revner langs siderne. Folder og enkelte pletter.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK