Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Nattens drømme”, 1975–76. Sign. MB. Olie på lærred. 50×61.
Litteratur: Henning Smidth, nr. 1975–057.
Nogle mindre krakeleringer.