1510/830
Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Skænk af teak, front med to skuffer og fire skydelåger bag hvilke hylder og udtræksbakker. Model 13. Udført hos Omann Jun. Møbelfabrik. H. 123. B. 180. D. 45.
Litteratur: Mobilia, 1961.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Top og front med ridser og mærker, top med lette vandskjolder og stænk af maling, front falmet. Højre skuffe binder.
Moderne kunst og design, 3. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud