2436/​697

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Syvtallet”. PH-3/2 standerlampe med skråtstillet stel med lavt knæk af duco-lakeret metal, fatningshus af bakelit, stemplet PH-lamp, skærmophæng med trådben stemplet PH-3/2, patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 150.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1106678 12.500 DKK
985494 12.000 DKK