2436/697
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Syvtallet”. PH-3/2 standerlampe med skråtstillet stel med lavt knæk af duco-lakeret metal, fatningshus af bakelit, stemplet PH-lamp, skærmophæng med trådben stemplet PH-3/2, patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 150.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud