2204/32
Et par armstole af guldstafferet træ, sæde, medaljonformet ryg og armlæn betrukket med grønligt møbelstof, udskåret med perlestaf, bladværk og kannelerede ben. Louis XVI stil. 19.-20. årh. (2)
Proveniens: Abraham Formann (1797–1844), ejer af Dronninglund Slot, og dennes familie.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Betrukkede armlæn med slid.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
34 bud