1847/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/2,75”. Bordlampe med stel bruneret metal, afbryder og fatningshus af bakelit. Overskærm ét-lags opal glas, mellemskærm gul/opal glas, underskærm fler-lags opal glas størrelse U-3. Udført hos Louis Poulsen. H. 54.
Oprindeligt størrelse 4/2,75. Skærmben tilvirket til underskærm str. U-3. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud