2048/23
Fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med stårnde amndlig figur og hund, skive af hvid emalje. 19. årh.s begyndelse. H. 40. B. 36. D. 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Senere pendul og pendul ophæng medfølger. Mindre hak på skiven omkring nøglehullerne.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud