Christian Eckardt (f. København 1832, d. sst. 1914)
Parti fra havnen i Venedig med Campanile di San Giorgio Maggiore til venstre og Campanile di San Marco til højre. Sign. C. Eckardt 1855. Olie på lærred. 52×77.
Christian Eckardt rejste i årene 1853 til 1856 til Tyskland og Italien.
Udstillet: Sandsynligvis Charlottenborg 1856 nr. 14 med titlen “Parti af havnen i Venedig”.
Malerier og tegninger, 30. november 2021