905/​50

Christian Eckardt (f. København 1832, d. sst. 1914)

Parti fra havnen i Venedig med Campanile di San Giorgio Maggiore til venstre og Campanile di San Marco til højre. Sign. C. Eckardt 1855. Olie på lærred. 52×77.

Christian Eckardt rejste i årene 1853 til 1856 til Tyskland og Italien.

Udstillet: Sandsynligvis Charlottenborg 1856 nr. 14 med titlen “Parti af havnen i Venedig”.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK