2009/221
To bægre af sølv, heraf et drevet med rocailler og blomster, graveret hhv. HOSW KJDN 1733 og PJSW EJDW 1772, uidentificeret mestermærke. Vægt 97 g. H. 8 cm.; samt nålepunslet bæger, graveret med oval medaillon med ejerinitialer LPH MMD 1754, topkant graveret “Mit Haab til Gud alleene”, fremstår ustemplet. Vægt hhv. 97 og 103 g. H. 8 og 7,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Sidstnævnt bæger med større indtryk ved fodkant.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud