2420/44
Russisk ikon med fremstilling af den sørgende Mary der holder sin døde søn/Jesus Kristus i armene. Tempera på træpanel. 19. årh.s begyndelse. 35,5×31.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 2021, 2140/23.
Mindre krakeleringer og afskalninger. Restaureret. Sandsynligvis overført til anden træpanel.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
Vurdering
Hammerslag