1724/8731
Skt. Petersborg Glasværk
Russisk glaspokal med fod af træ, cuppa slebet med soldat og arkitektur, modsatte side med kyillisk tekst VEDBS : KBTI - antagelig fyndord for “Gud bevare kongen”. På facetteret luftfyldt stamme. St. Petersborg Glasværk. 18. årh. H. 25,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 12. juni 2017
Vurdering
Hammerslag
33 bud