1622/688
Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af wenge, sæde udspændt med naturfarvet patineret kernelæder. Model PH 41.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Skind med pletter. Det ene fodstykke bør limes.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag
14 bud