2131/​621

Dansk snedkermester

Fritstående skrivebord af palisander. Front med to udtræksbakker og otte skuffer, håndtag af messing. Bagside med to skabe med bundhængslede låge og to skuffer. 1960'erne. H. 76. L. 166. B. 85.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Let falmet. Et messinghåndtag er brækket (medfølger). En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK