2425/​908

Dansk møbeldesign

Sæt på seks spisebordstole af nøddetræ. Sæde betrukket med hhv. sort hestehår og skind. Udført 1930érne. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Finérskader/afslag. Finérreparationer. Løs i samlingerne.

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag