2203/45
Damascus flise af keramik dekoreret i blå, turkis og mangan med blomster og design. Syrien, 18. årh. 23×23 cm.
Provenance: Danish private collection.
Brændingsfejl, krakeleret glasur, mindre afslag og slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
15 bud