Tre russiske ikoner. Gudsmoder ikon, tempera på træpanel med punslet messing oklad. 18. årh.s slutning/19. årh.s begyndelse. 32×26. Gudsmoderikon. Tempera på træpanel. Ca. 1900. 30×18. Samt Gudsmoderikon “Alle sørgendes glæde”. Tempera på træpanel. 19. årh.s slutning. 26,5×22.(3)
32×26: Løs oklad. Ridser og mærker. Afslag på kanter. 30×18: Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker. Sømhuller på front sandsynligvis efter tidligere montering af oklad/ritza. 26,5×22: Ridser og mærker. Afslag på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
13 bud