2008/​611

Ubekendt møbeldesign

Lænestol udspændt i sider og ryg med delvist sømbeslået cognacfarvet skind, sæde med grønt velour. Ben af bøg. 1930–40'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Ryg og front ombetrukket. Patineret skind på sider og armlæn med mindre krakeleringer og slidmærker.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK