2008/611
Ubekendt møbeldesign
Lænestol udspændt i sider og ryg med delvist sømbeslået cognacfarvet skind, sæde med grønt velour. Ben af bøg. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Ryg og front ombetrukket. Patineret skind på sider og armlæn med mindre krakeleringer og slidmærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag