2015/​848

Axel Ebbe (f. Hököpinge 1868, d. 1941)

“Solrose”. Kvindefigur af glaseret terracotta. Dekoreret med grøn glasur. Sign. Ebbe. Stemplet P. Ipsens Enke, 897, Denmark. Betegnet “Solrose”. H. 35,5.

Afslag på flere fingre.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

1.200 DKK

Hammerslag

650 DKK

650 DKK
600 DKK