2015/848
Axel Ebbe (f. Hököpinge 1868, d. 1941)
“Solrose”. Kvindefigur af glaseret terracotta. Dekoreret med grøn glasur. Sign. Ebbe. Stemplet P. Ipsens Enke, 897, Denmark. Betegnet “Solrose”. H. 35,5.
Afslag på flere fingre.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag