919/​242

André Derain (f. Chatou ved Paris 1880, d. Garches 1954)

“Portrait de femme tenant un bouquet”, ca. 1934–1939. Sign. A. Derain. Olie på lærred. 55×46.

Litteratur: Michel Kellermann: "André Derain, Catalogue raisonné de l'oeuvre peint, vol. III, Paris, 1999, nr. 1804, gengivet side 112. Udstillet: “Femme d'hier et d'aujourd'hui”, Musée Galliera, Paris, 14–30. oktober 1960. Proveniens: Palais Galliera, Paris, 27. november 1968, kat. nr. 86. Proveniens: Sotheby's, London, 8. april, 1976, kat. nr. 232. Proveniens: Privatsamling, Paris. Proveniens: Sotheby's, New York, 11. oktober 2011, kat. nr. 106. Proveniens: Dansk privatsamling.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag